Hayat Life Orman
Çocuklar Gelecek için Ağaç dikiyor
 

Bodrum`da bir şubesi olan Artemis Projesi, Bodrum ve çevresinde, yaşları 11 ile 16 arasında 36 genç ve çocuğun, kız ve erkek sayısı eşit dağılımlı olarak katılacagı, 2012 Ekim ayından 2013 Kasım ayı sonuna kadar sürecek ekoloji ve çevre eğitimi odaklı, sosyal ve sanatsal yöntemlerin kullanıldığı bir permakültür projesi planlamaktadır.

HAYAT LIFE FOREST, Children Planting for the Future, pilot projemizin ana amacı katılımcılar ile birlikte 3 Hektar genişliğinde bir alanda çok türde orman ağaçı dikimi ve fundalık yoluyla bir biyosfer alan oluşturmaktır. Bu alanda aynı zamanda Demeter prensiplerine dayanan, içerikli Biyo-dinamik-organik bir sebze bahçesi ekilecektir.

Proje kavramı, toplamı 3000, çeșitli türde ağaçların dikilmesi, nesli tükenme tehlikesinde olan bazı bitki ve otları korumak ve yeniden yetişmesini sağlayarak, köklü bir çevre eğitimi ile beraber hayvan ve bitkilerin dogal ςevresinide hassasiyetle korumayι gerçekleştirmektir.

Teorik ve pratik bilgi, sağlıklı doğal alanlara düzenlenecek geziler, doğa ve orman eĝitimi, organik tarım ve yenilenebilir enerji kaynakları ve Karbon dioksit üretiminin azaltılması konusunda düzenlenecek grup çalışmaları ve biyosfer alanda uygulamalarla aktarılacaktır.

Hedefimiz, öğrenim aracı olarak, Feldenkrais yöntemini uygulayarak, doğal çevremizi oluşturan hayvan, bitki dünyasına olan manevi bağlarımızı yeniden keşfetmek ve kalıcı kılmaktır. Bu şekilde doĝanın çeşitliligi, ekolojik tarım ve küresel iklim korunmasının anlamı benimsenip sorumluluk hissedilecektir. Proje katιlιmι sürecinde ögrenilen bilgiler, konularla ilgili, seςkin Public Streetarts/Events yoluyla benimsenip yerli halka gösterilecek, böylece katılım ve sorumluluk kazanmalarına yardımcı olunacaktır.

Ayrica proje bitiminde, HAYAT LIFE FOREST alanında düzenlenecek tüm halka açık bir kapanış eğlencesi sanatsal gösteriler eşliğinde, yapılan çalışmalar ve uygulamalar üzerine bilgi verecektir. (kitapçık, 60 dak.film, belgesel)

Projenin mali tutarı 72.000 € dur.